کرونا فراموش شد ، ادامه فعالیت بازار فروش جانوران زنده و وحشی در آسیا

به گزارش وبلاگ کیش نت، بازار فروش و مصرف گوشت حیوان های زنده و وحشی که با شیوع کرونا راکد شده بود، بار دیگر در چین و دیگر کشورهای شرق و جنوب شرقی آسیا رونق گرفته است.

کرونا فراموش شد ، ادامه فعالیت بازار فروش جانوران زنده و وحشی در آسیا

به گزارش وبلاگ کیش نت به نقل از ایندیپندنت، حتی دنیاگیر شدن ویروس کرونا هم نتوانست چینی ها و ساکنان شرق آسیا را از خوردن گوشت سگ و گربه و خفاش منصرف کند. با اینکه در چند استان چین خرید و فروش حیوان های زنده غیرقانونی و برخی بازارهای مهم منطقه تعطیل شده اما مردم بدون ترس از مبتلا شدن به کووید-19 یا حتی سربرآوردن یک ویروس تازه تر و مرموزتر دوباره سراغ این تجارت پردردسر رفته اند.

کارشناسان معتقدند ویروس کرونا نخستین بار از یک بازار زنده فروشی در شهر ووهان به انسان منتقل شده و از آنجا به چهار گوشه دنیا رفته است. با این حال، هنوز هم خوردن گوشت حیوان های اهلی و وحشی یا استفاده از این جانوران برای درست کردن داروهای سنتی در جنوب شرق آسیا رونق دارد. در برخی نقاط چین برخی مردم برای درمان دردهایی چون روماتسیم و ورم شانه و جای نیش پشه از داروهای درست شده از خفاش و عقرب استفاده می کنند.

در یکی از جزایر گردشگرپذیر اندونزی بازار گوشت سرشار از خفاش های تر و تازه است و البته قصاب ها پس از شیوع کرونا هشیارتر شده اند و اجازه نمی دهند گردشگران کنجکاو از کسب و کار آنها عکس بگیرند. 3200 کیلومتر آن سوتر رو به شمال در جنوب شرقی چین در بازار زنده فروشی استان گوانگزی چین، انبوه گربه های زنده در قفس های کثیف در نوبت سلاخی نگهداری می شوند و روی زمین پر از خون و کثافت و قطعه های بدن حیوان هاست.

در شرایطی که بازار گوشت در پکن و پایتخت اقتصادی چین یعنی شانگهای بسیار پاکیزه و مرتب به نظر می رسد، در زنده فروشی های 1500 کیلومتر دورتر از پایتخت در غرب و جنوب چین هیچ نشانی از نگرانی درباره احتمال انتقال ویروس های مرگبار از حیوان به انسان به چشم نمی خورد. در اندونزی هم با وجود 590 مرگ ناشی از شیوع کرونا، بازار فروش گوشت موش و گربه و خفاش و خزندگان داغ و پررونق است.

در بزرگ ترین کشور مسلمان نشین دنیا نزدیک به 7000 نفر به کووید-19 مبتلا شده اند. در همان روزهایی ابتدایی فراگیری کرونا، بازار گوشت زنده تاماهون فقط صبح ها تا ساعت 10 فعالیت می کرد تا از شیوع بیشتر ویروس جلوگیری شود. این شرایط کمتر از چند روز ادامه یافت تا اینکه مسئولان محلی تصمیم گرفتند راه دسترسی به بازار را مسدود کنند. هر چند دیگر دیر شده بود و همه مشتریان و فروشندگان راه فرار را یافته بودند.

خفاش از غذاهای محبوب و خوشمزه مردم استان سولاوسی در اندونزی است و معمولا با نوعی سس ساخته شده از شیر نارگیل پخته و خورده می شود. مردم این منطقه معتقدند کرونا از چین آمده و به همین دلیل بدون ترس و نگرانی با خیال راحت خفاش های بازار تاماهون را می خورند. نکته اینجاست که ویروس معمولا در بازارها و قصابی ها از حیوان به انسان منتقل می شود و خطر ابتلا پس از پخته شدن بسیار کاهش می یابد.

فعالان بازار زنده فروشی در چین امیدوارند قانون منع فروش و استفاده از گوشت حیوان های وحشی پس از رفع شدن خطر کرونا برداشته شود؛ یعنی همان اتفاقی که در سال 2003 درباره ویروس سارس رخ داد و تعطیلی های بازارهای زنده فروشی در این کشور چندان دوام نیافت.

منبع: همشهری آنلاین

به "کرونا فراموش شد ، ادامه فعالیت بازار فروش جانوران زنده و وحشی در آسیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا فراموش شد ، ادامه فعالیت بازار فروش جانوران زنده و وحشی در آسیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید