ناتو هیچ طرحی برای حمایت نظامی از ترکیه در ادلب ندارد

به گزارش وبلاگ کیش نت، یک منبع دیپلماتیک در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی می گوید که کشته شدن نظامیان ترکیه در سوریه مشمول بند پنج پیمان ناتو نیست و به همین دلیل این سازمان هیچ طرحی برای یاری و حمایت نظامی از آنکارا در سوریه ندارد.

ناتو هیچ طرحی برای حمایت نظامی از ترکیه در ادلب ندارد

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ کیش نت، یک منبع دیپلماتیک در ناتو امروز دوشنبه به خبرگزاری تاس روسیه گفته است که در صورت اقدام نظامی آنکارا درشمال سوریه (ادلب)، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی هیچ طرحی برای حمایت نظامی از ترکیه ندارد.

این منبع دیپلماتیک تاکید نموده است که کشورهای ناتو، کشته شدن نظامیان ترکیه در ادلب در ماه فوریه را در چارچوب بند 5 اساسنامه این سازمان نمی بینند. به گفته وی، ناتو بحث یاری و حمایت نظامی از ترکیه در آستانه شروع اقدام نظامی ترکیه در شمالی سوریه را مورد آنالیز قرار نخواهد داد.

این مقام دیپلماتیک اضافه نمود: مرگ نظامیان ترکیه در ادلب یک تراژدی است اما در جریان اقدام نظامی یکجانبه در خاک یک کشور خارجی اتفاق افتاده است که مشمول بند 5 پیمان آتلانتیک نمی گردد.

بند 5 اساسنامه ناتو مربوط حمایت نظامی سایر اعضای این پیمان از کشورهای عضو در صورت حمله نظامی از سوی یک نیروی خارجی به خاک آن کشور است.

وی افزود که واقعیت همانطور که خود ترکیه می داند معین است و به همین دلیل است که آنکارا هیچ تلاشی برای مشورت با ناتو در این ننموده است.

وی با اشاره به پیشروی نیروهای ارتش سوریه در ادلب که نظامیان ترکیه به منظور حفاظت از مناطق کاهش تنش در آنجا مستقر هستند، متذکر شد که کشورهای ناتو از ترکیه حمایت سیاسی می نمایند اما هیچ برنامه ای برای حمایت نظامی از این کشور در دستور کار قرار ندارد.

از زمان شروع عملیات ارتش سوریه در ادلب و پیشروی نیروهای سوریه در ادلب و آزادسازی چند منطقه از کنترل تروریستها، ترکیه و آمریکا نگران استحکام موقعیت خود در سوریه هستند.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه گفته است که ارتش سوریه باید حملات خود در منطقه کاهش تنش در ادلب را متوقف کند. اردوغان تهدید نموده است که در صورت ادامه عملیات ارتش سوریه در این منطقه با پاسخ نظامی آنکارا روبرو خواهد شد.

م

منبع: خبرگزاری فارس

به "ناتو هیچ طرحی برای حمایت نظامی از ترکیه در ادلب ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناتو هیچ طرحی برای حمایت نظامی از ترکیه در ادلب ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید